Top Banner
Pretraga
Logo

Mobing i mentalno zdravlje

FoNet | Press -

Podeli vest

Image
Shutterstock

Mobing je ogroman problem po mentalno zdravlje i mnogo ljudi baš zbog toga dolazi u dnevnu bolnicu psihijatrijske klinike "Laza Lazarević", upozorava načelnik te ustanove, psihijatar Igor Radosavljević.

Mobing je oblik psihološkog nasilja na radnom mestu koji uključuje sistematsko maltretiranje, omalovažavanje ili izolaciju zaposlenih. Njegove posledice su dalekosežne, ne samo na radno okruženje već i na mentalno zdravlje zaposlenih. Osobe koje trpe mobing često osećaju anksioznost, depresiju, gubitak samopouzdanja i emocionalnu iscrpljenost. Dugoročno, izloženost ovakvom stresu može dovesti do sindroma sagorevanja, fizičkih simptoma poput glavobolja, problema sa spavanjem, pa čak i ozbiljnijih psihosomatskih oboljenja.

Image
Shutterstock


Kultura otvorenog razgovora i podrška su ključni za prevenciju i suočavanje sa mobingom. Radne organizacije treba da neguju inkluzivnu atmosferu u kojoj su zaposleni motivisani da prijave slučajeve mobinga bez straha od odmazde. Razvijanje alata za samopomoć, kao i angažovanje profesionalaca za mentalno zdravlje, može pomoći žrtvama mobinga da se suoče sa traumom i postepeno povrate osećaj kontrole nad svojim životom.


Važno je podići svest o mobingu kao ozbiljnom problemu i promovisati mentalno zdravlje kao prioritet u radnoj zajednici.

Podeli vest

Banner img
Banner img