Top Banner
Pretraga
Logo

Da li smo jednaki kada vežbamo?

Vitality -

Podeli vest

Image
Shutterstock

Koliko puta ste odlučili da vežbate? Ali dok muškarci, često, zanemare kućne ili obaveze oko dece, žene nemaju takav luksuz. Zbog premalo slobodnog vremena, trening postane luksuz koga se najčešće žene odriču.

Studije pokazuju da je zaista tako. Istraživači su ispitali 400.000 osoba starosti 27 do 64 godina, u SAD. Rezultati su pokazali da je samo 33% žena ispunilo nedeljne preporuke za aerobne vežbe, u poređenju sa 43% muškaraca. A posledice mogu biti vrlo ozbiljne. Istraživanje pokazuje da je tokom dve decenije kod žena koje su vežbale bilo 24% manji rizik umiranja iz bilo kog razloga u odnosu na one koje ne vežbaju. Kod muškaraca je taj procenat iznosio 15%. Ako se posmatra fatalni srčani udar, žene koje su vežbale su imale 36% niži rizik, dok kod muškaraca je taj rizik niži za 14% [1].

Istraživači ove razlike uglavnom pripisuju nesrazmerno velikoj količini vremena koje žene posvećuju neplaćenom kućnom radu i obavezama brige o deci ili roditeljima. Žene žive, u proseku, oko pet do šest godina duže od muškaraca, ali često provode imaju veći broj bolesti i bolesne su duže u odnosu na muškarce. Najčešće bolesti sa kojima se suočavaju su bolesti srca, dijabetes i depresija. Jedan od zaključaka, već pomenute studije, je i taj da žene, kada treniraju, zapravo imaju više zdravstvenih koristi nego muškarci od iste količine fizičke aktivnosti.

Image
Shutterstock

Rodne razlike u vežbanju mogu se pratiti još od detinjstva. Istraživanja pokazuju da počevši od detinjstva, dečaci često imaju bolji pristup sportskim objektima i i imaju više mogućnosti za bavljenje sportom nego devojčice [2]. Kao rezultat, više muškaraca u odraslom dobu je sigurno u svoje fizičke sposobnosti i oseća se prijatno u teretanama. Žene, s druge strane, često prijavljuju da se osećaju manje bezbedno kada vežbaju i doživljavaju veće stope uznemiravanja.

Jedna od najznačajnijih prepreka sa kojima se žene suočavaju je nedostatak slobodnog vremena, koji se dodatno komplikuje društvenim očekivanjima i kućnim obavezama. Prema izveštaju iz 2024. godine, žene imaju u proseku 13% manje slobodnog vremena od muškaraca, pre svega zbog obavljanja mnogo više neplaćenih kućnih poslova. To se posebno odnosi na žene starosti između 35 i 44 godine koje imaju čak sat vremena manje dnevno slobodnog vremena u odnosu na muškarce u istoj starosnoj grupi [3].

Kako dalje? Postoji nekoliko strategija koje mogu pomoći ženama da više vežbaju. Može da pomogne pronalaženje osobe sa kojom možete da vežbate. Takva osoba može povećati odgovornost prema vežbanju, učiniti ga prijatnijim i bezbednijim. Drugi način je uključivanje vežbanja u svakodnevne aktivnosti brige o deci ili roditeljima. Ova strategija može da pomogne da se ublaži osećaj krivice jer ste slobodno vreme posvetili vežbanju, a ne nečem ili nekom drugom. Treća strategija jeste usvajanje ideje da je svako kretanje važno. Nekada je dovoljno do posla ili prodavnice otići peške, popeti se stepenicama umesto liftom, pa da niz malih i kratkih aktivnosti, u svom zbiru čine jedan ozbiljan trening.

Najvažnije je da rešenje ipak postoji. Čak i kada nije lako doći do njega, korist koja postoji zbog vežbanja, daleko je veća od svih problema sa kojima se suočavate da biste stigli do cilja.

[1] Ji, H., Gulati, M., Huang, T. Y., Kwan, A. C., Ouyang, D., Ebinger, J. E., ... & Cheng, S. (2024). Sex differences in association of physical activity with all-cause and cardiovascular mortality. Journal of the American College of Cardiology, 83(8), 783-793.

[2] https://nwlc.org/resource/the-battle-for-gender-equity-in-athletics-in-elementary-and-secondary-schools/

[3] https://thegepi.org/reports/GEPI-Free-Time-Gender-Gap-Report.pdf


IZVOR: Vitality.rs

Podeli vest

Banner img