Povećaj veličinu slova
Vrati na prvobitnu veličinu slova
Samnji veličinu slova
štampaj
štampaj
Pošalji prijatelju
Komandant „Bondstila": Nigde mi odavde ne idemo
Reporter Nedeljnika Mihailo Medenica i fotoreporter Đorđe Kojadinović izvršili su desant iz vazduha na čuvenu američku bazu „Bondstil" kod Uroševca, leteći na „crnom jastrebu", i obišli „grad" u kome su zabranjene četiri stvari: alkohol, nedisciplina, metak u cevi i - seks.
s

Insistira na ležernosti koja mu, ruku na srce, ne stoji... Za sebe zaista veruje da je „gud gaj" i svojski se trudi da i nas ubedi u to, iskreno, ili tek maestralno igrajući igru u kojoj su Ameri neprevaziđeni - marketing? I on je, naravno, prodavac, svoje priče i svoje istine, i to kakav - pukovnik Džefri Dž. Liten, komandant čuvene, famozne i misteriozne baze „Bondstil" na Kosovu.
Zapravo, njen gradonačelnik, s obzirom na zastrašujuće dimenzije „Bondstila" od 405 hektara, zvanično najveće američke vojne baze van teritorije SAD.
s

s

Više od dve stotine vojničkih baraka podignuto je u bazi, a ona je tolika da ima čak i svoje autobuske linije za prevoz vojnika i civila
„Znači, odlazite, kao što se govori i piše, odnosno predajete bazu turskim vojnicima, priča se?"
„Nećemo ostati zauvek, kao što rekoh, ali i ne odlazimo, niti se 'Bondstil' zatvara, kao što se spekulisalo u poslednje vreme! Tu smo sigurno do juna sledeće godine, a za kasnije zaista ne znam, o tome ne odlučujem ja", odgovara odsečno i gleda prodorno, praveći kratke pauze između pitanja, kao da neprikosnovenom tišinom daje dodatnu težinu odgovoru, u koji ne treba sumnjati. On je „gud gaj" i u tu istinu morati poverovati po svaku cenu.
s

Poruke mira koje su svojim porodicama, prijateljima i „herojima" poslala američka deca idu u skladu sa imidžom „gud gajs", koji se ovde neguje
„Koliko je koštala gradnja ne znam, ali ne verujem da je toliko koliko pominjete! Ponavljam, zasad smo tu, a kada se steknu uslovi za naš odlazak, svaki delić baze biće demontiran i ovo će biti iste one poljane kakve su bile pre našeg dolaska, i naravno, biće vraćene vlasnicima na upravljanje", ponovo ista tišina i isti pogled, tajac u ogromnom hangaru nasred kojeg čami čuveni „crni jastreb". Onaj kojim smo u savršenoj holivudskoj produkciji odvedeni u turističko razgledanje Šare, ali, rekoh, o tome kasnije.
Srdačno ćakulanje s pukovnikom došlo je naposletku, kao šlag na tortu u koji su strpali diuretik, nadajući se da će delovati brzo i efikasno...
„I sve će ovo, kažete, jednog dana opet biti utrine, njive i pašnjaci, vraćene vlasnicima?! Znate li možda koliko procentualno baza zauzima zemlje u vlasništvu Srba, a koliko Albanaca? Jeste li ikad zatražili i dobili njihovu saglasnost za podizanje 'Bondstila' tu gde jeste?"
s

U supermarketu se pazare isti brendovi kao i u Njujorku ili San Francisku
s

Vojnici su posebno srećni, kažu, kada im u goste stignu čirlidersice i nama nepoznati kantri pevači iz SAD
„Zaista ne znam čija je zemlja i u kom procentu, ali znam da su vlasnici obeštećeni, i da ona nije u posedu američke vojske, kako se takođe pričalo, već u zakupu! I moram da naglasim da 'Bondstil' nije isključivo američka baza, već da u njoj, od sadašnjih 1.500 vojnika (najviše ih je bilo 5.000, prim. aut), tek polovinu čine oni iz SAD, dok se tu nalaze i francuski, nemački, poljski, ukrajinski, grčki, rumunski, hrvatski, marokanski i turski vojnici. 'Bondstil' je sastavni deo misije Kfora, a ne autonomna celina, i sagrađen je kako bi se ostvarila naša zajednička misija na Kosovu - uspostavljanje i očuvanje mira. Kada budemo sigurni da su ti uslovi apsolutno ispunjeni i da za nas ovde više nema posla - otići ćemo", tvrdi veteran „Pustinjske oluje", „Slobode za Irak" i „Nove zore", zakasao iz Viskonsina na Kosovo ravno.
Tačnije, iz Bagdada, pre nešto više od mesec dana, kada je kao tek drugi pukovnik preuzeo komandu nad „Bondstilom".
Tek drugi pukovnik, jer su u proteklih 15 rotacija otkad postoji baza njom komandovali američki generali, što može i ne mora da znači...
s

Sve je u duhu „američkog sna" - zastave na svakom koraku i šareni časopisi koji redovno stižu u „Bondstil"
„Ne, nisam bio u Beogradu, ali voleo bih da ga posetim - možda dođem ovim, a usput mogu da ti donesem i onaj sto za pingpong o kojem smo pričali."
s

Dok „uža" Srbija još čeka „Burger king" ili „Tako bel", oni odavno posluju u južnoj pokrajini. Doduše, samo unutar žice
„Možete, ali vam ne bismo baš preporučili! Hoće sto da se ošteti prilikom pada, znate..." Zna, i prihvata šalu...
No, da neće tek tako napustiti Kosovo i montažno-demontažni grad kraj Uroševca bilo je jasno već pri samom ulasku u njega - teže je ući nego izaći.
Na parkingu, nekoliko stotina metara od glave kapije, jedne od dve, u dogovoreno vreme sačekao nas je Aridan Nrecaj, prevodilac, Albanac, sasvim ok lik i naša senka tokom posete. Jedna od nekoliko, jer u „Bondstilu" i senka ima svoju senku...
Pozdravili smo se i krenuli ka ulazu, malom i neuglednom, levo od kapije, praćeni pogledom namrštenog izviđača s tornja, čiji kažiprst nestrpljivo iščekuje pogrešan korak namernika, pa da zapleše po orozu...
„Torbe, jakne, kaiševe i sve metalne predmete stavite u kutije i prođite kroz skener, a zatim se vratite do ulaza dok po vas ne dođe nadležni oficir", razabiramo šta redov Sančez promrmlja, trudeći se da nam neprekidno u vidnom polju budu biceps ko butina i pištolj u futroli ispod miške. Slika govori više od hiljadu reči, kažu, pa zašto da ih uludo troši kad može i „slikovito" da se izrazi.
s

Kada nisu na zadacima, vojnici vole da se opuste uz čuveni američki „barbikju"
s

Zašto „Big agli"? „Pa, zato što je veliki i ružan, kao što piše"
KOMPLETAN TEKST PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANJU NEDELJNIKA
Izvor: PRESS NEDELJNIK
Nema komentara.