Povećaj veličinu slova
Vrati na prvobitnu veličinu slova
Samnji veličinu slova
štampaj
štampaj
Pošalji prijatelju
EVO ZAŠTO SE NAŠE KOMŠIJE MASOVNO SELE U IRSKU: Juče sam imao razgovor, danas počinjem da radim! Pola mog razreda iz srednje je ovde!
Pre nego što je Hrvatska ušla u Evropsku uniju, u Irskoj je radilo oko 200 Hrvata. Posle ulaska, doselilo ih se više od 30.000, od čega mnogi planiraju da tamo ostanu.

"Došli smo jer kod nas u Osijeku nema nikakvog posla. Izvukli smo se iz krize i dugova", kaže Sanela Kurelić iz Osijeka, koja u Irskoj radi u kuhinji.
FOTO: YOUTUBE/PRINTSCREEN
"Pola mog razreda iz srednje škole je ovde. Došao sam prekjuče, juče obavio razgovor i danas popodne idem da radim. Kratko i jednostavno", govori Splićanin Tomislav Jelčić koji će raditi u skladištu. Poslovi za doseljenike dele se u dve grupe - one za minimalac koji je oko 1.400 evra mesečno i oni za više plate, u informacionoj industriji.
TOMISLAV JELČIĆFOTO: YOUTUBE/PRINTSCREEN
Takav posao dobio je Tomislav Šebek iz Zagreba koji se s porodicom doselio pre četiri godine.
Foto:Profimedia
U proseku, 5.000 Hrvata se godišnje doseli u Irsku. Irska je država s najvećim i najbržim ekonomskim rastom u Evropskoj uniji. Pre deset godina napustilo ju je više od 200.000 stanovnika, a psole toga su vlasti osnovale posebno ministarstvo i krenule s programom vraćanja iseljenih.
"Ono čega se ja najviše bojim je negativna selekcija. Odlaze ljudi koji imaju još volje i energije da učine nešto za sebe i društvo, a ostaju oni koji su se već predali", kaže Ivan Stojanović, koji u Irskoj već dvadeset godina vodi svoju firmu.
Nema komentara.