Vesti dana

pošalji prijatelju štampaj MySpace Share it: Digg Buzz up

BEOGRAD 20. 01. 2012

PRESS

VLADA DANAS SMENJUJE UPRAVNIKA NARODNE BIBLIOTEKE - Ministri juČe listom osudili skandalozan potez Sretena UgriČiĆa i grupe intelektualaca, a Ivica DaČiĆ bio najoŠtriji

Ugričić može da pozdravlja, ali iz zatvora...

Spisak: O smeni Sretena Ugričića glasaće se danas na telefonskoj sednici Vlade, a biće provereno da li na spisku potpisnika onih koji podržavaju Andreja Nikolaidisa i njegove stavove o „aktiviranju eksploziva u 'Boriku' kao civilizacijskog iskoraka" ima još nekog ko je na državnoj funkciji, kako bi takođe bio smenjen.

s

Mora da bude smenjen Sreten Ugričić

Vlada Srbije smeniće danas na telefonskoj sednici Sretena Ugričića sa mesta upravnika Narodne biblioteke Srbije, najavljeno je juče u Vladi. Ova odluka doneta je nakon pisanja Pressa da je Ugričić jedan od potpisnika podrške Andreju Nikolaidisu, savetniku predsednika Skupštine Crne Gore, koji je objavio tekst u kome kaže da bi „aktiviranje eksploziva u banjalučkoj dvorani 'Borik', dok je nedavno u njoj sedeo kompletan državni vrh Srbije i Republike Srpske, bio civilizacijski iskorak".
Na jučerašnjoj sednici Vlade, koja je protekla u oštroj polemici, više ministara je zatražilo hitnu smenu Ugričića, a njegova javna podrška Nikolaidisu ocenjena je kao neviđeni skandal.

Šta pričaju nekadašnji „đinđićevci"

- O smeni Sretena Ugričića glasaće se danas na telefonskoj sednici Vlade, a ministru kulture Predragu Markoviću naloženo je da proveri da li na spisku potpisnika koji se zalažu za Nikolaidisa ima još nekog ko je na nekoj državnoj funkciji, kako bi takođe bio smenjen. Markoviću je naloženo i da obavesti Vladu o tome šta se tačno desilo u slučaju Ugričića. Ministar zdravlja Zoran Stanković insistirao je da se ispita i krivična odgovornost za ono što je upravnik Narodne biblioteke uradio - navodi izvor Pressa u Vladi Srbije.
Smenu tako danas najverovatnije čeka i Mileta Prodanović, koji je član Nacionalnog saveta za kulturu, a potpisao je podršku Nikolaidisu.
su

Intelektualci Postavlja se pitanje da li su intelektualci dali legitimitet da bilo ko može sutra nekog ministra da isprebija na ulici Dragan Šutanovac, ministar odbrane

Ministar odbrane Dragan Šutanovac, kako Press nezvanično saznaje, okarakterisao je izjave Nikolaidisa kao poziv na linč državnih funkcionera.
- Postavlja se pitanje da li su podrškom Nikolaidisu intelektualci dali legitimitet da bilo ko može sutra nekog ministra da isprebija na ulici. Da li to pričaju nekadašnji „đinđićevci", koji sada podržavaju metode koje su ubile premijera - zapitao se Šutanovac na sednici.
Kako je Press juče objavio, Sreten Ugričić je potpisao saopštenje koje je uputio Forum pisaca, a u kome se traži da se prestane sa „hajkom koja se sprovodi" protiv crnogoroskog zvaničnika Andreja Nikolaidisa. Srpska stručna javnost u sredu je, u tekstu koji je Press prethodnog dana objavio, oštro osudila ovakav stav književnika, a pogotovo direktora Narodne biblioteke. Oni su i zatražili da nadležni reaguju i hitno smene Ugričića.
Ministar za kulturu Predrag Marković, u čijoj je nadležnosti Narodna biblioteka, pokušao je juče da spreči smenu i savetovao Ugričića da uputi javno izvinjenje zbog potpisane peticije i da kaže da nije znao šta potpisuje. Međutim, kada je shvatio da je Ugričić dao za Press pisanu izjavu u kojoj ne samo da potvrđuje da je podržao Nikolaidisa već i vrlo temeljno objašnjava zašto je to učinio, Marković je odustao.
da

Za zatvor U Americi bi svako ko na takav način izrazi podršku terorističkom aktu bio uhapšen za dva minuta Ivica Dačić, ministar policije

U toku jučerašnjeg dana Press je pozvao sve ministre tražeći da odgovore na pitanje da li smatraju da je normalna zemlja u kojoj će državni službenik Ugričić moći još i jedan dan da vodi jednu od najvažnijih kulturnih institucija. Prvi je reagovao ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić koji je rekao za Press da će lično tražiti njegovu smenu na sednici Vlade.
- Lično ću da tražim da se Ugričić razreši dužnosti. Može on da pozdravlja, ali iz zatvora, a ne iz biblioteke. Takve izjave imaju veze sa bezobrazlukom i ne mogu da shvatim da neko žali što neko nije ubijen. To je podrška terorizmu - kazao je Dačić i istakao da ne može da veruje da direktori javnih ustanova mogu da govore na taj način i da ne može da shvati takvu političku konotaciju.
a

Zaposleni u Biblioteci uz Press

Redakciji Pressa juče se javio veliki broj zaposlenih u Narodnoj biblioteci Srbije kako bi podržao pisanje naših novina o upravniku Ugričiću. Kako su naveli, u javnosti do sada niko nije znao kakve stavove zastupa Ugričić i kako vodi tu ustanovu.
- U Narodnoj biblioteci je pravi cirkus otkako je on na čelu. Ugričić radi jednosmerno i uopšte ne vodi računa o kvalitetu. Dovoljno je samo reći da u Trezor Narodne biblioteke, gde se čuvaju najdragoceniji rukopisi naše i svetske baštine, upravnik uvodi koga hoće, iako bi kontrola posetilaca morala da bude na visokom nivou - navodi sagovornik Pressa zaposlen u Narodnoj biblioteci (ime i prezime poznato redakciji).
Zaposleni su nam se takođe požalili i da Ugričić nije prihvatao nikakve žalbe radnika.
- Prebacivali smo mu da mnogo toga nije kako treba, ali nažalost nijednom nije uvažio naše apele - tvrdi naš sagovornik.

- U Americi bi svako ko na takav način izrazi podršku terorističkom aktu bio uhapšen za dva minuta - zaključio je Dačić.
Šutanovac je za Press rekao da je u njegovom ministarstvu nezamislivo da neko podrži ono što je Nikolaidis napisao.
- Radi se o jako ozbiljnoj stvari. Teško je zamisliti da bi bilo koji ozbiljan čovek mogao to da podrži, jer Nikolaidis u svojoj kolumni poziva na hajku protiv najviših funkcionera. Slučaj „Borik" se pokazuje kao jedan vrlo ozbiljan slučaj, a svako huškanje koje dolazi iza toga može da ima nesagledive posledice - naglasio je Šutanovac.
Ministar za dijasporu Srđan Srećković istakao je da bi bio apsurd da Ugričić ostane na čelu Narodne biblioteke.
- Bilo bi sumanuto da ga Vlada istog momenta ne smeni - naglasio je Srećković.
Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović istakao je da nema dileme oko smene Ugričića.
- Neko ko sedi na jednoj od najviših funkcija u kulturi ne sme sebi, ni pod razno, da dozvoli takve istupe u javnosti. Apsolutno je nedopustivo da bilo ko na svetu podržava i podstrekava terorizam, a kamoli jedan upravnik državne ustanove - kategorično je rekao Bogdanović.

Potpuno nenormalno

Kako je za Press rekao ministar bez portfelja Sulejman Ugljanin, Nikolaidisova izjava i ne zaslužuje komentar, kao ni podrška takvih stavova.
t

Andrić: Smešne optužbe o hajci

Predsednik Udruženja književnika Radomir Andrić kaže da su optužbe Foruma pisaca o „hajci na Nikolaidisa" smešne.
- Mi kao udruženje jesmo protiv ugrožavanja slobode govora, ali s druge strane, svako treba da odgovara za ono što je napisao ili izgovorio, pogotovo ako to pogađa nekoga. Forum pisaca ima pravo da zauzme svoj stav, ali prenaglašeno je to što traže da se „prestane sa hajkom" na Nikolaidisa. Prosto su mi smešne te njihove optužbe da se vodi hajka protiv njega - istakao je Andrić.
Kako kaže, on u osudama Nikolaidisove kolumne ne vidi nikakvu hajku.
- Svako, pa i Nikolaidis, treba da odgovara za neprimerene izjave. Ne vidim šta je sporno u tome da neko kaže da on ne sme da priča takve stvari - zaključuje Andrić.

- Izjava je zaista potpuno nenormalna - kratko je prokomentarisao Ugljanin.
Mario Spasić, član Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje, kazao je za Press da je odluka Vlade Srbije da smeni upravnika Narodne biblioteke jedini prihvatljiv potez.
- Takav čovek nije smeo ni dan više da ostane na toj funkciji. On je podržao incident koji je napravio Nikolaidis, koji je pozvao na atentat najviših državnih činovnika dve zemlje. Jako je važno napraviti sistem odgovornosti za javno izgovorenu reč i poteze koje prave državni službenici Srbije - istakao je Spasić i pozdravio najavu Vlade da će smeniti i sve ostale državne funkcionere koji su potpisali saopštenje Foruma pisaca.
ug

Pravdanje: Upravnik Narodne biblioteke krivicu prebacuje na Press

Ugričić: Podržavam državni vrh


Sreten Ugričić rekao je juče da podržava Vladu i državni vrh, kao i da je bio neoprezan prilikom potpisivanje inicijative za podršku Nikolaidisu, iako je juče u pisanoj izjavi za Press opširno objasnio zašto ga podržava.
- Očigledno je da je javna scena u histeričnom stanju i da su sve posledice moguće, pa i da me smene. Uveren sam da me većina ljudi iz vlasti i Ministarstva kulture poznaje posle ovoliko godina i da im je poznato sve što sam učinio i sa kojim motivima i vrednosnim polazištima - rekao je Ugričić i dodao da je inicijativu kolega pisaca potpisao kao podršku slobodi izražavanja i ljudskim pravima, iako se ne slaže sa Nikolaidisovim stavovima.
- Duboko sam zgrožen i šokiran bezobzirnošću tabloidnih medija. Podmetnuti su mi stavovi koji su upravo suprotni svemu za šta se zalažem - rekao je Ugričić.
Zanimljivo je da Ugričić sada napada Press, a prethodnog dana je sa našom novinarkom normalno razgovarao i dao detaljno objašnjenje zašto podržava Nikolaidisa. Evo šta je, između ostalog, Ugričić rekao, zbog čega mu daje podršku kao sloboduman novinar i pisac: „Nikolaidis sa gorčinom ukazuje kako varvarstvo u vidu rata, genocida, zločina, pljački, ideološkog ispiranja mozga konstituiše civilizacije, nacije, kulture. Na njega su zbog toga nasrnuli mediji iz Crne Gore, Srbije i RS i on zaslužuje zaštitu i podršku".


t

Bezobrazluk - Savetnik predsednika Skupštine CG nastavio sa provokacijama

Nikolaidis: Srbija je kao Iran


Savetnik predsednika crnogorske skupštine Andrej Nikolaidis nastavio je juče sa provokacijama, pa je uporedio Srbiju sa Iranom koji je „poslao fatvu na indijskog književnika Salmana Ruždija".
Srbija je u sredu uputila demarš Podgorici zbog njegovog teksta da je na proslavi 20 godina Republike Srpske u hali „Borik" trebalo upotrebiti eksploziv, što je Nikolaidis juče ismejao u izjavi za podgoričke „Vijesti".
- Nije država Srbija samo zbog ovog teksta uputila demarš. Prema informacijama koje imam, Srbija je protestovala, što je više nego šokantno, i zbog mog romana „Mimezis" koji sam napisao 2003. godine. Recite mi ko se u istoriji civilizacije usudio da protestuje zbog romana? To je radio Iran šaljući fatvu na Salmana Ruždija - kazao je Nikolaidis i dodao da ga „neko dugo prati i da je sve pripremljeno vrlo brižljivo".
- Takođe, to mi govori ko je bio zadužen za mene, budući da su oni koji su bili okidači za sve ovo nastupili javno i tu su iz Crne Gore - naveo je on, dodavši da misli na potpredsednika Pokreta za promene Koču Pavlovića.
Kako je rekao, ni nakon burnih reakcija ništa ne bi promenio u svom tekstu „Šta je ostalo od velike Srbije".
Nasuprot velikog dela srpske stručne javnosti koji je oštro osudio Nikolaidisov tekst, Forum pisaca mu je pre dva dana uputio javnu podršku. Pisac Vladimir Arsenijević, jedan od potpisnika saopštenja koje je uputio Forum, u kome se traži da se prestane sa „hajkom" protiv Nikolaidisa, rekao juče za Press da podržava kolegu koji je „napisao odličnu kolumnu".
- Podržavam pravo Andreja Nikolaidisa da piše kolumne. Od kada je to terorizam? Ovo je neverovatna hajka na Nikolaidisa koja je krajnje histerična. To je jedan sjajan tekst koji jako dobro govori o pitanju identiteta. Mi ovde nažalost samo poznajemo etničke i nacionalne identitete, a on je postavio jedno vrlo konkretno pitanje: da je taj čovek to uradio kao radnik, a ne kao Srbin, da li bi to bio civilizacijski pomak - kazao je Arsenijević.


ku

Novi skandal - Crnogorski ustavni sud poništio presudu protiv Nikolaidisa

Kusturica: Novac otišao u Bijelu


Ustavni sud Crne Gore ukinuo je juče presudu Vrhovnog suda iz 2009. godine, kojom su publicista Andrej Nikolaidis i nedeljnik „Monitor" osuđeni da reditelju Emiru Kusturici isplate 12.000 evra zbog povrede časti i ugleda.
Emir Kusturica kaže za Press da je presuda Ustavnog suda u Crnoj Gori politička odluka.
- Ja sam novac odavno dobio i prosledio ga štićenicima doma za nezbrinutu decu u Bijeloj, koji su zahvalili čika Nikolaidisu što im je kupio kompjutere. Ovo je neka politička igra koja ne zaslužuje komentar - rekao je Kusturica.
Ustavni sud je naložio Vrhovnom sudu da predmet vrati na ponovni postupak. Sudija Ustavnog suda Miodrag Iličković naveo je da Vrhovni sud nije cenio činjenicu da je u pitanju javna ličnost, da je dao veliki broj intervjua iznoseći viđenja o političkim temama i da je zato morao da trpi veći stepen kritike. Sud je, dodao je Iličković, povredio prava na nepristrasno i pravično suđenje predviđeno ustavom. V. N.



Ivana Žigić

komentari (16)
pošalji komentar

ANA [neregistrovani] (19. 01. 2012, 22:10:30)

Crnogorci

Srbija je prepuna ovakve "brace" iz interesa - Crnogoraca!

pošalji odgovor

taxista [neregistrovani] (19. 01. 2012, 22:28:04)

podrska

Ova vlada prvi put od postojanja ima moju podrsku. Ali ako ih kazne samo "zabranom napredovanja u sluzbi", ta podrska ce brzo nestati!

pošalji odgovor

predrag lazic [neregistrovani] (19. 01. 2012, 22:39:42)

Bravo za Pres

Prvo, Dačiću hapsi ga ,mi gradjani Srbije ti u tome nismo smetnja.
Drugo, Vi iz Presa, pomozite ministru kulture i dostavite mu spisak potpisnika koji ste juče objavili.Videće da se na njemu nalaze i oni koji od ove države primaju plate a i oni iznekih NVO, koji se iz budžeta namiruju na drugi način.
Treće, "naša" braća Crnogorci su Krivokapićevog savetnika odmah posle te njegove terorističke izjave,nagradili sudskom odlukom u sporu protiv Kusturice.Kud plovi ovaj brod."Rodilo se valja ga ljuljati" jer, mnogi koji sada tako žestoko napadaju Ugričića upravo su ga postavili tu gde je i stvorili mu imiđž koji ima.

pošalji odgovor

dijana [neregistrovani] (19. 01. 2012, 23:27:36)

o cemu vi to?

da gljivica dacic prica o smeni nekog drugog a da pritom ne radi svoj posao? sramota…
kao sto je sramota da se poteze prica o srbima i crnogorcima, kao, tu postoji neki problem?

pošalji odgovor

sa moravu [neregistrovani] (19. 01. 2012, 23:28:38)

moravski direktori

nek bre ide ovaj crnogorac da bidne direktor bilbioteke u titogradu,a moravac ili neki lala da postane direktor na nasu biblioteku!
kolko ima tih milovih kod nas da direktoruju?

pošalji odgovor

Mrgud [neregistrovani] (19. 01. 2012, 23:39:08)

Proverite

Za sve koji su dali podrsku ovom Nikolaidisu, proveriti u poreskoj upravi da li duguju porez po bilo kom osnovu, utvrditi koliko novca dobijaju od Srpskog naroda i drzave radi pljuvanja po istima, i po mogućnosti sankcionisati po zakonu.

pošalji odgovor

MILAN [neregistrovani] (19. 01. 2012, 23:43:23)

PLACENO

pLACENO jes sve što..govore ovi prostiv rs

pošalji odgovor

Janicije [neregistrovani] (20. 01. 2012, 00:04:11)

Podrska za smenu

Podrska Dacicu i ministru kulture da smeni ovakve licnosti koje ne sluze na obraz vladi.

pošalji odgovor

badza [neregistrovani] (20. 01. 2012, 08:29:25)

?

Zar samo smena ?

pošalji odgovor

Jaca [neregistrovani] (20. 01. 2012, 10:15:38)

A drugi?

Onaj ko je jednog Ugričića postavio na jedno od najodgovornijih mesta u domenu nacionalne kulture, onaj ko je silne ..Ugričiće" zadužio da ,,vode brigu" o institucijama od nacionalnog značaja, setimo se Dimitrijevića koji je smatrao da nisu problem zatvoreni muzeji, već to što imena ulica nisu napisana latinicom a da njega Jasenovac ne zanima jer je to ,,stvar druge države", dakle, taj neko ko bira takav kadar, soroševce, anacionalne ili čak autošoviniste na takva mesta, trebalo bi da bude smenjen,.I da, živo me zanima kako bi ti isti ,,branioci slobode mišljenja, umetničke slobode" i sl. baljezgarija, reagovali da je neki naš ,,mislilac", književnik, ili savetodavno lice, pozvalo na ubistvo recimo, crnogorskog državnog vrha, ili onih na tzv. KOsovu, pa zapenili bi od besa i pretnji. Nema tog srpskog dušmana kojeg naši ,,borci i borkinje" neće uzeti u zaštitu, bio on nekakav književnik bio ratni zločinac.

pošalji odgovor

joca [neregistrovani] (20. 01. 2012, 11:43:37)

O CEMU SE RADI

O cemu se ovde radi.Cemu tolika pompa.Ako je ovo licno misljenje, u redu, a ako je iz drzavne fotelje odmah smena i tuzba.Onda je to napad na Srbiju i njene institucije

pošalji odgovor

Branka,N.Sad [neregistrovani] (20. 01. 2012, 11:56:34)

a drugi

Svaka cast za komentar,sve potpisujem sto ste napsali.Pitam zasto moj komentar ne objavite,Pozdrav Branka Pejic,N.Sad.

pošalji odgovor

lato [neregistrovani] (20. 01. 2012, 12:14:58)

Pozdrav

Dovidjenja Ugricicu.

pošalji odgovor

Čika Jova [neregistrovani] (20. 01. 2012, 16:06:55)

Jututunska narodna himna

Podsetite se ove pesme genijalnog pesnika.
Interesantne su dve stvari:
1. reakcija zaposlenih koji napadaju upravnika da nema pojma o poslu koji radi,a do sada su verovatno ćutali. I ako nema pojma o poslu zašto ga ministri nisu ranije smenili. Zaključak: nema veze što nemaš pojma o poslu sve dok nas podržavaš.
2. reakcija Dačića koji se poziva na Ameriku. Komentar na ovo će svaki inteligentan čovek shvatiti, verovatno ga ne biste objavili jer nije u skladu sa Zakonom

pošalji odgovor

Đokica [neregistrovani] (20. 01. 2012, 21:16:21)

Zbogom Ugricicu

Odahnuce zaposleni u NBS. Crna Gora Vas zeljno iscekuje.

pošalji odgovor

ozren [neregistrovani] (20. 01. 2012, 23:53:00)

izmislio rupu na saksiji

Propasce NBS bez Ugricica. Niko osim njega nista ne zna o bibliotekarstvu, izdavastvu, digitalizaciji (pogledajte kako je lose skenirana "Politika" na sajtu NBS). Zaposleni koji su iz struke fanfarama ce ocekati sledeceg upravnika, ma ko on bio. Najzad da vidimo ledja umisljenom knjizevniku koji je poverovao stranom knjizevnom kriticaru koji ga u nekom tekstu nazvao "srpskim Prustom", pa odlepio. A naredne godine dobice i on onu istu knjizevnu nagradu kao i Nikolaidis iz Evrope, pa ce imati da krcka neko vreme.

pošalji odgovor

Find us on Twitter

Vesti dana
SNS laže, pa oni su odvezli džakove

16. 05. 2012

SNS laže, pa oni su odvezli džakove

Nije bilo neregularnosti. Istina je da smo izmešali listiće posle brojanja, ali i da smo ih u opštinu odvezli kolima Ljubiše Vučića iz SNS-a, priča Dušanka Stanković iz SRS-a ...

Arhiva
Arhiva
Click Here to Pick up the date
Click Here to Pick up the date