Povećaj veličinu slova
Vrati na prvobitnu veličinu slova
Samnji veličinu slova
štampaj
štampaj
Pošalji prijatelju
Misterije rajskog ostrva Majorka
Stara dama - Poznato po bistrom moru, prelepim peščanim plažama i skrivenim lagunama i dobrom provodu, najveće špansko ostrvo najposećenija je evropska destinacija koja privlači svetski džet-set.
Misterije rajskog ostrva Majorka
1

Oko najvećeg ostrva u Balearskom arhipelagu koplja su kroz vekove ukrštali Vandali, Vizantijci, Feničani, Grci, Rimljani, Kartaginjani... Majorka je dobila ime od latinske reči „majorica", što znači „najveći". Prvobitni Majorkanci su ovo ostrvo nastanili veoma davno, mnogo pre hrišćanske ere i bili su ratnici, a za vreme Rimljana na ostrvo je došlo mnogo doseljenika iz Španije koji su je u XIV veku pretvorili u provinciju i pripojili Španiji.
Rimska Palminja
Centar španske autonomne pokrajine Balearska ostrva i glavni grad Majorke, Palminja (Palma), smešten je u dnu zaliva koji se proteže duboko ka jugu ostrva. Grad koji sa okolinom ima oko pola miliona stanovnika osnovali su još Rimljani i nazvali ga Palminja. Tragovi mavarskog prisustva vidljivi su u uskim, krivudavim uličicama i palatama sa arabeskama koje daju posebnu draž ovom prelepom gradu. Palminju krase monumentalne građevine poput gotske katedrale čija je gradnja započeta još u 12. veku. U unutrašnjosti se nalaze Kraljevska kapela i još dve kapele pri svakom od spoljnih krila, kao i Muzej katedrale.
Obeležje grada je i palata Almudiana iz XIV veka, koju je na nekadašnjem Alkazaru podigao kralj Džejms Drugi u XIV veku. Kasnije je dograđivana, pa je u zapadnom delu dograđena Kraljevska kapela u gotskom stilu, danas poznata kao kapela Santa Ana. Dvorac Belver, koji je vekovima bio tamnica, sagrađen je po naređenju kralja Džejmsa Drugog. Sa bastiona ove kružne građevine pruža se divan pogled na grad i more, a centar svega je prelepi grandiozni trg Plaza Mayor, koji je središte svih dešavanja u ovom prelepom gradu. U gradu se nalazi i crkva San Franciska, barokna palata Kan Olesa, gotski manastiri, Lonja, čuveni Gran Hotel i druga zdanja.
Osim starog, restauriranog dela Palme, prepunog burne istorije, obeležene čak i vikinškim invazijama, grad ima i svoju mondensku stranu koju čine veliki broj luksuznih hotela, ekstravagantnih vila, ekskluzivnih plaža i svih pratećih sadržaja koji doprinose vrhunskoj turističkoj ponudi.
Utočište Šopena i Sande
Atraktivna turistička stanica je i gradić Porto Portals, koji mnoge podseća na francuski Sen Trope, sa najlepšom marinom na ostrvu, gde se okuplja džet-set sa luksuznim jahtama i jedrilicama. Kažu da ovde svake godine dolazi i španski kralj Huan Karlos.
Na istoku ostrva izdvaja se gradić Miljor, takozvana „kula Majorke", udaljena od Palme 60 kilometara. U blizini je ribarsko selo Porto Kristo, gde se nalazi najveća podzemna pećina u Evropi - Drak, a u njoj čarobno jezero Martel. Druga poznata pećina je Ams, što u prevodu znači udica, koju krase stalagmiti i stalaktiti u obliku ovog ribolovačkog alata.
Veliki broj turista skokne i do sela Vajdemose, u kojem se nalazi poznat kartuzijanski manastir iz 1339. godine, u kojem su šest vekova kasnije zimu proveli književnica Žorž Sand i kompozitor Frederik Šopen. Ljubitelji zabave, avanture i flamenka rado odlaze u noćni klub „Son amor" smešten u plemićkom zamku iz 16. veka, u blizini Palme.
Među 70 ekskluzivnih plaža na Majorki, najpoznatije su u mestima Portal Nus, Magaluf, El Arenal, Santa Ponsa, Pegera i Kala Fornel. Duž zaliva se prostiru turistička naselja: C'an pastila, Playa de Palma i El Arenal, Palma Nova i Magallup.
Sa raznovrsne trpeze Majorke treba probati lokalne specijalitete, kao što su zec na ražnju, zatim „sabrasada" od kuvanog pirinča sa šafranom, piletinom, svinjetinom i povrćem i „ali oli", odnosno majonez koji je dobio ime po ovom ostrvu.
Agencija „Kon Tiki" ima specijalni aranžman u trajanju od 11 dana na bazi polupansiona, sa polaskom 5. septembra, po ceni od 585 evra, u koju su uračunati transferi i avio-prevoz.
POGLEDAJTE GALERIJU FOTOGRAFIJA ISPOD ČLANKA
Izvor: Blic.rs
Nema komentara.